Tekuté linie

Myšlenka linie jako spojnice zhmotnění objektu v prostoru a čase je středobodem tvorby obrazů Radka Štencla.

Štencl v průběhu více jak 20 let působil v Praze, Londýně a později na všech světových kontinentech jako malíř a na různých pozicích v oboru informačních technologií. Dnes pracuje v ateliéru v Brně, Česku. Možná i proto je Štenclova pozice unikátní v tom, že dokáže do díla promítnout logické principy spojující lidi po celém světě, přitom zohlednit psychologii a vzorce lidského chování.

Již od útlého mládí Štencl tvořil kresby a obrazy v trojrozměrném pohledu a zajímal se o podstatu nejen lidského bytí. Roky praktikoval malířství jako hobby, experimentoval s uměleckými postupy, kompozicemi a médii. V jeho 45 letech získané zkušenosti a znalosti dosáhly synergie a ta dala vzniknout sérii obrazů Tekuté linie.

Linii jako základní stavební prvek obrazů, spojující striktně logický vztah mezi částmi objektů v čase i prostoru až na hranu abstrakce, dokáže Štencl intuitivně využít ve své jedinečné a osobité vizuální řeči.

Radek Štencl (nar. 1977) je český současný malíř, který se otevřeně nazývá „nenasytným pozorovatelem“. Odkazuje na jeho chuť vstřebávat tolik vrstev života, kolik je to jen možné. Jeho díla zobrazují objekty v jejich mnoha vrstvách, které liniemi spojuje v čase a prostoru. 

Jeho ranější práce zobrazovaly scény viděné zrakem živočichů, testovaly techniky kresby, malby a experimentovaly s kompozicí.

Radek se dříve zaměřoval na kariéru v technologických společnostech, po vystudování žurnalistiky na Masarykově univerzitě v roce 2020 se zaměřil na kreativní práci v oblasti umění, architektury, filmu, designu a udržitelných obchodních projektů a zemědělství.

Radek absolvoval několik samostatných výstav v Londýně a Česku a jeho práce lze nalézt mezi lokálními a zahraničními sběrateli.

2020

Bc, Masarykova univerzita, Brno, Česko

Tekuté linie, Cafe Era, Brno

Od člověka k bestii, Ateliér Hlohová, Brno

Zasvěcení, Galerie Pod Petrovem, Brno

Vykládka, Stoke Newington, Londýn

Česká republika

Velká Británie

Izrael

France24 The Observers publicistika a televize

Brněnská televize – talkshow rozhovor

„Podstatu života lze nalézt v podstatě sebe sama a k tomu není jiné cesty než upřímných myšlenek a činů. Umění mi umožňuje dostat se k těmto nedosažitelným ideálům o krok blíže.“​

— Radek Štencl